Biologický pohled

Z hlediska biologické danosti člověka je to velmi jednoduché: rodíme se jako muž nebo žena a k reprodukci jsou potřeba mužské i ženské pohlavní buňky, aby vzniklo dítě. Jak se můžeme dočíst na Wikipedii, rozdíly mezi jedinci různých pohlaví mohou být biochemické, týkat se stavby pohlavních buněk nebo se projevovat ve stavbě pohlavních orgánů. Nakonec mohou zasahovat i tkáně a orgány, které s vlastním rozmnožováním přímo nesouvisí. Biologické danosti jsou však jen jednou z mnoha složek lidské identity, jak jsme se mohli dočíst v úvodu o tom, co je identita. A právě početím všechno začíná. Můžete si také poslechnout přednášky nebo se spolu s námi zamyslet nad touto složkou lidské identity v diskusích a studiích.

Na konferenci v Brně v roce 2024 se nad tímto tématem zamýšleli:

Mgr. et Mgr. Marek Vácha, Ph.D: Nejtěžší otázka: „Kdo je člověk?“

V přednášce je komentován jak vliv genů (nature) na chování člověka, vliv prostředí (nurture), další vlivy (developmentální šum, možný vliv epigenetické dědičnosti), tak i filosofická kategorie svobodné vůle.

doc. MUDr. Jiřina Zapletalová, PhD.: Téma identity z pohledu endokrinologie

Fyziologie tělesného vývoje a také kontroverze poruch rodové identity z pohledu dětského endokrinologa.

Hosté toto téma shrnuli u kulatého stolu: „Biologický pohled na identitu“

Na konferenci v Olomouci v roce 2018 se nad tímto tématem zamýšleli a přednášky jsou uvedené ve Sborníku k semináři pořádanému Národním centrem pro rodinu, Katechetickou sekcí ČBK, Sekcí pro mládež ČBK a Sekcí církevního školství ČBK.

Doplňující užitečné odkazy k této oblasti: